Kiedy stajemy się świadome tego, że do tej pory w życiu sterowały nami różne, bazujące na lęku mechanizmy- coraz mocniej pragniemy do siebie wrócić, być w swojej prawdzie, blisko siebie.

Tęsknota za sobą jest silna, nie umiemy i nie chcemy dłużej udawać, że wszystko jest ok, że nasze codzienne zachowanie, wybory, nawyki to nasza prawdziwa tożsamość, takie jesteśmy.

Wiemy już lub choć subtelnie wyczuwamy, że tak nie jest. Tak zaczynamy interesować się tematami rozwojowymi, psychologią, metafizyką i tak właśnie coraz wyraźniej widzimy jak bardzo do tej pory działałyśmy z przyzwyczajenia, a naszym jedynym motywem była próba zwiększenia poczucia bezpieczeństwa, akceptacji i miłości. Widzimy też, że większość tych zaprogramowanych zachowań i wyborów wpływała na nas, nasze relacje i całokształt życia- bardzo destrukcyjnie. Nie chcemy już tak dłużej, zaczynamy więc rozpoznawać swoje mechanizmy auto sabotażu, nie służące nawyki i stopniowo wychodzimy poza nie, poznajemy siebie na nowo i uczymy tego naturalnego dla nas sposobu bycia.

Wraz ze wzrostem w nas zainteresowania swoim światem wewnętrznym, z każdym kolejnym wglądem i próbą wyjścia poza destrukcyjny nawyk- natychmiastowo rośnie w nas opór. Czujemy się rozdarte- z jednej strony nowy sposób bycia nas przyciąga, bo tęsknimy za życiem w lekkości i prawdzie. Z drugiej strony- to nowe życie napawa nas strachem, nie wiemy czego się tu spodziewać, nowe jest dla nas niekomfortowe i dlatego część nas, naszej psychiki- zrobi wszystko, by nas przed tym uchronić i zatrzymać tu, gdzie choć tyle cierpienia i niespełnienia- to przynajmniej wiemy, czego się spodziewać, jest pozornie bezpiecznie.

Opór jest nieodłączoną częścią procesu przebudzania się do siebie i pełni życia. Nie unikniesz go, nawet jeśli bardzo chcesz lub na razie nie wydaje Ci się, by miał miejsce.

Prowadząc grupowe programy oraz sama ucząc się wciąż siebie- cały czas spotykam się z pojawiającym się we mnie i w Was oporem. Potrafi być silny, ogromny, przytłaczający. Potrafi być bardzo przekonujący i skutecznie nakłaniać do wycofania, rezygnacji z tego, by iść dalej. Opór jest też najwykwintniejszym negocjatorem- obieca Ci wszystko, by tylko przekonać do tego, że ma rację, że tu gdzie Jesteś jest lepiej, bezpieczniej, więcej tu zyskasz, mniej stracisz.

Dla każdego z nas opór będzie, oczywiście, przejawiać się po swojemu, ale możemy wyszczególnić też kilka jego najbardziej typowych taktyk. To ważne, by je rozpoznać i uświadomić sobie, że nie Jesteś w tym sama, że każdemu z nas jest dane spotkać się z różnymi oporu formami.

Co więc może robić Twój opór?

  1. Może obiecywać Ci, że jak jeszcze trochę odłożysz ten cały rozwój, poczekasz tu gdzie Jesteś- to on się uspokoi, osłabnie i będzie Ci o wiele łatwiej poza niego wyjść.

Obietnica ta brzmi kusząco i przyjemnie, daje nadzieję, ale niestety jest pusta i fakt- gdy się na nią złapiesz- opór ostygnie, ale jeśli tylko znów zaczniesz stawiać się do życia poza destrukcyjnymi nawykami- on znowu odżyje i nie ustąpi. Nie licz na to, nie czekaj, że on odpuści. To nigdy nie nastąpi, a jego obietnica ma na celu tylko jedno- wprowadzić Cię w odkładanie na kiedyś, czyli typową prokrastynację. Tak właśnie opór gra na czas. Nie daj się na to złapać, nie czekaj na  moment, gdy będzie słabszy i gdy Tobie wtedy będzie łatwiej być w swojej prawdzie. Twoją rolą nie jest czekanie na jego poddanie, na odpowiedni moment, ale raczej- stawienie się za sobą, bycie blisko siebie, wyjście poza lęk- w jego towarzystwie. Bardzo pomaga tu ciekawość tego, co cudownego Cię czeka, gdy zaczniesz żyć w zgodzie ze sobą. Przychodzi bowiem taki dzień, gdy tęsknota za sobą jest na tyle silna, gdy ciekawość tak mocno jest aktywna, że mimo oporu- naprawdę robisz to, stopniowo i konsekwentnie wracasz do siebie.

  1. Może straszyć Cię, że będziesz żałować swojej zmiany.

Tego chwytu na pewno spróbuje, bo wie jak bardzo się boisz tego, co nieznane, a przecież skoro nie wiesz co będzie to możesz potem tego żałować.

Zamiast skupiać się na tym oporu argumencie- zapytaj siebie w sercu czy przypadkiem nie lepiej ‘zaryzykować’- skoro i tak jedyne co masz do ‘stracenia’ to obecny sposób bycia, który nie daje Ci spełnienia? Co więc ryzykujesz, czego możesz żałować? Nawet jeśli nie będziesz zadowolona ze zmiany to i tak zostawiasz za sobą jedynie obecne niezadowolenie.

Nie wiem jak Ty, ale ja wielokrotnie przekonałam się już, że to czego najbardziej żałuję to chwile, w których się wycofałam i czegoś ważnego dla mnie nie spróbowałam. Próba nigdy nie kończy się porażką, bo jest po prostu kolejnym doświadczeniem. Natomiast- tkwiąc w tym, co już znane- niczego nowego nie próbujesz, nie doświadczasz, nie rozwijasz się, ale tylko trwasz w pozornym poczuciu bezpieczeństwa i zalewającej coraz bardziej tęsknocie.

  1. Może snuć samotne wizje, straszyć, że jak się zmienisz to ludziom się to nie spodoba i od Ciebie odejdą.

Tego często najmocniej się obawiamy tym bardziej, że kiedy zaprzestajemy nawykowego zachowania- nasi partnerzy, rodzina, znajomi- różnie potrafią na to reagować, nie wiedzą co się dzieje i się tego boją.

Chyba nie spotkałam się jeszcze z osobą, która nie spotkałaby się z oporem bliskich, gdy ona się zmienia. Kiedy przestajemy reagować tak jak dotychczas- przestajemy uczestniczyć w schematach kata i ofiary, odbijaniu piłeczki złości, poczucia winy i lęku, a osoby, które znają i stosują te schematy- czują się w tym porzucone, zdezorientowane, rozdrażnione. Jest to w pewnym sensie nieuniknione, ale to dobry znak, bo świadczy o tym, że naprawdę się zmieniasz, zmieniają się toksyczne dotąd relacje.

Warto zadać sobie tutaj pytanie: co jest dla mnie cenniejsze, co wybieram- tkwić w relacjach bazujących na pozornych tożsamościach, być z ludźmi każdy w swojej masce, grać role i udawać czy raczej- nawet ryzykując utratę jakiejś relacji- zachować te, w których możesz być prawdziwa i w której dajesz przyzwolenie tez i drugiej stronie na jej prawdę, w której naprawdę cieszycie się, że jesteście razem?

  1. Może przekonywać Cię, że staniesz się nikim, stracisz swoją tożsamość, będziesz nijaka, chaotyczna, zwariujesz.

Dla struktury ego, silnie osadzonej, budowanej od najmłodszych lat- wszystko, co nią nie jest- jest dziwne, niepożądane, zakrawa o wariactwo. Opór na pewno i tego się chwyci sugerując, że na pewno się w tym pogubisz, a świat uzna Cię za wariatkę.

Fakt, kiedy wracasz do siebie- wypuszczasz to, co Ci już nie służy, wypuszczasz zaprogramowane części struktury swojej psychiki. Na początku czujesz się z tym dziwnie, nie wiesz kim teraz Jesteś- stajesz się czystą, białą kartą, dzieckiem, ale też pamiętaj- że masz teraz dobrze rozwiniętą samoświadomość i gotową, by zawsze Cię wesprzeć logikę. Nie jesteś już niewinnym, bezbronnym dzieckiem, ale dojrzałą kobietą/mężczyzną, która wraca do siebie i przypomina sobie jak to jest być w swojej spontaniczności, sercu. 

Jedynym co tutaj panikuje- jest przyzwyczajony do danego trybu funkcjonowania umysł. Pamiętaj, że to on, by Cię wystraszyć- interpretuje przejściowy okres – między starym, a nowym- jako niebezpieczne szaleństwo.

Warto, w takich kategoriach wypuszczenia destrukcyjnych nawyków- stać się szalonym, czyli wolnym od programów, które umysł uznaje, że jedyne dobre i właściwe.

Tak właśnie stopniowo poznajesz siebie na nowo, integrujesz się, stajesz nową, prawdziwą, kochającą siebie i życie osobą.

  1. Może podpowiadać, że stracić sens życia i motywację. Do tej pory sterował przecież Tobę

mechanizm, który zabiegał o miłość, aprobatę, bezpieczeństwo. Na tym bazowały Twoje wybory i zachowania. To było dla Ciebie ważne. Teraz więc, skoro zrezygnujesz z kierowania lękiem i z desperacji- nie będzie już miało dla Ciebie sensu, by wchodzić w interakcje, pragnąć, realizować, osiągać. Dla logiki sprawa jest prosta- działasz, bo masz motyw, cel i im bardziej Ci na nim zależy, tym więcej robisz i się dzieje.

Zaufaj tutaj- fakt że nie wiesz jak to jest, gdy nie łapiesz się już na lękowe przekonania i wybory. I nawet- przez jakiś czas- będziesz tu, gdzie mniej się będzie działo, bo musisz dać sobie przestrzeń, by na nowo poznać siebie, poczuć co jest z Tobą spójne. Ten czas jest potrzebny, bardzo cenny, to czas Twoich ponownych narodzin. Tutaj się integrujesz, stajesz prawdziwą sobą i z tego miejsca, przychodzi dzień, gdy zaczynasz czuć czego naturalnie pragnie Twoje serce. To te pragnienia od teraz są Twoją motywacją, paliwem- jest nim czysta chęć eksploracji, ciekawość, lgnienie do ciągłego poszerzania i zgłębiania, zabawa, lekkość, przepływ- wszystko to, co robiłaś już, gdy byłaś wolna, prawdziwa i mała. Teraz znów tu powracasz, wracasz do siebie Kochana.

  1. Może opowiadać, że stracisz tylko czas, energię, może i pieniądze i tak nic się nie zmieni.

To głupi argument i zobaczysz to od razu jak zatrzymasz się i go przejrzysz. Jakkolwiek by się bowiem nie potoczyły Twoje losy- życie jest ciągłą zmianą i kiedy stawiasz się do tego, by coś w sobie rozpoznać, czegoś choćby spróbować- to niezaprzeczalnie, zawsze- coś się zmieni! Jest to chyba jedyne, co jest w życiu pewne!

Dla ego zmiana równa się konkretna, duża, namacalna, materialna zmiana. To zmiana pracy, domu, partnera, samopoczucia, sylwetki, zasobności portfela itp. Ego nie bierze pod uwagę, że największe i najcenniejsze zmiany to wewnętrzne, często początkowo bardzo subtelne przemiany. Nie obchodzą go takie detale, bo ego jest powierzchowne, nie ma- jak to kim Jesteś w esencji- głębi, duszy, serca. Ego ma inteligencję, nie wie czym jest mądrość.

Nie daj się temu zwieść pamiętając, że patrząc na siebie prawdziwie, wybierając siebie ponad dotychczasowy lęk- nawet jeśli natychmiastowo nie odmienia się Twoje zewnętrzne życie, zyskujesz, bo zmieniasz o wiele więcej- siebie w sobie, Jesteś sobie bliższa, a to największy dar, najcenniejsza, przynosząca najsmaczniejsze owoce przemiana.

Może i Tobie przychodzą na myśl jakieś kolejne formy/argumenty/taktyki oporu?

Podziel się z nami– razem łatwiej przejrzeć  i wyjść poza nasz szanowny opór.

————————-

♥ już 5 pazdziernika zaczynamy jedyną w roku edycję kursu online ’Oswoić opór’

Warto się przyłączyć, bo inaczej wciąż zamykamy się na to, czego pragniemy, nieświadomie tkwiąc w oporze.

By poczytać więcej o kursie i skorzystać z oferty z bonusem i w promocji- kliknij TUTAJ