Kobieta, która w dzieciństwie doświadczała domu, w którym za wszelką cenę próbowano łatać i naprawiać to, co nie działa- dziś, w swym dorosłym życiu- będzie wkładać ogrom uwagi i wysiłku w próby ratowania tego, co naturalnie nie jest dla niej lub chce już odejść.

Kobieta taka potrafi naprawdę mocno się starać, by coś co nie działa- zadziałało. Tym czymś może być związek, który wie, że nie jest dla niej dobry, ale którego kurczowo się trzyma. Może być  to praca, która dawno jej nie cieszy, nielubiane mieszkanie, sposób życia, czy cokolwiek innego w jej życiu.

Najbardziej typowe jest to jednak dla toksycznych relacji, związków których nie chcemy zostawić- choć ranią, bolą i w których wciąż nic czy niewiele się zmienia. Inwestujemy w nie ogrom nadziei, wiary w lepsze jutro- w możliwość uratowania, naprawienia partnera i tego co jest między 2 pozornie bliskich sobie ludzi.

Kobieta taka może być ratowniczką, ale może też być uzależnioną (i tego nieświadomą)- męczenniczką. Zdaje się absurdalnie, by z wyboru się umęczać  ale kobieta taka wie, że od bólu również można się uzależnić. Świat zdaje się nie dawać innych, lepszych opcji, nie wierzy że może być szczęśliwa- za to nauczyła się, że jeśli tylko weźmie sprawy w swoje ręce, jeśli tylko tak bardzo się postara- to naprawi ich jako parę i będzie dumna i szczęśliwa. Piękna wizja. Zazwyczaj jednak niemożliwa do urzeczywistnienia, bo im więcej desperacji wtłaczamy w chęć ożywienia romantycznej wizji związku- tym bardziej wizja ta się od nas oddala, wymyka.

Dziewczynka będąca uczestniczką domu, w którym latami, w przypływie kolejnej nadziei, pustych obietnic i łez- próbowano utrzymać to, co już dawno nie istniało- w dorosłym życiu będzie nieświadomie szukać partnerów,  przy których nie będzie czuć spełnienia i którzy podarują jej to, czego szuka, co zna- misję naprawczą.

Dla kobiety takiej- zwyczajny, dobry partner- to nudny partner. Ona- nauczona życia na adrenalinie- doszukuje się toksyn i emocjonalności regularnych dramatów. Chamstwo kojarzy się z męskością. Ciepło z nieudacznictwem. Ona szuka wyzwań, bo nauczyła się, że to te nadają życiu sens. Kiedy jej serce cicho marzy, by mieć u boku mężczyznę, nie chłopca- ona wciąż jednak, nawykowo- wybiera niedojrzałość. Po cichu łka za miłością, która wie, że jest, ale której nigdy nie doświadczyła. Intuicyjnie wyczuwa, że jest to dla niej możliwe, ale musi poczekać na moment, na dzień, w którym lęk zmiany, wyjścia poza destrukcyjny nawyk- stanie się słabszy niż pragnienie prawdziwej, pięknej, obustronnie wspierającej relacji.

Taki dzień przychodzi. Jest to nieuniknione. Wtedy właśnie- to co okazuje się najtrudniejsze- to nie- jakby się zdawało- fizyczne rozstanie, czy zamknięcie danego rozdziału. Najtrudniejsze jest wypuszczenie nadziei i romantyzowanych, pielęgnowanych przez lata wyobrażeń. To dla nich żyła, o nich marzyła, one dawały jej kolejną nadzieję i siłę, były dla niej sensem. To one były jej narkotykiem.

Kobietę ratowniczkę napędza do kolejnych starań obraz, którego nigdy nie urzeczywistni, ale za którym pogoń stanowi sens jej życia. Tak się nauczyła i nie rozumie jak można z kimś być tak po prostu, bezproblematycznie szczęśliwym. Nie zna tego świata. Dopiero przyjdzie jej go zaznać. Na początku pełna nieufności- prowadzona tęsknotą za miłością prostą, ciepłą, karmiącą- będzie szła tam, gdzie zacznie zgadzać się już tylko na to, co jej służy. Odchodzić od tego, co toksyczne. I z czasem rozpozna, zaufa, zrozumie, że dobre życia, w dobrej relacji- jest możliwe. Otworzy się na miłość, a on ją wtedy odnajdzie. Czekał długo, cierpliwie. I przyjdzie do jej życia ten, który tak zwyczajnie- po prostu przy niej, z nią będzie. I będą żyli długo i szczęśliwie.

————————♥

Oktawy Miłości to program, który oferuję na stronie do samodzielnej pracy i który pomaga nam, kobietom rozpoznać i uleczyć dziecięce rany oraz tworzyć piękne, karmiące relacje (c.d Oktaw Miłości to program do samodzielnej pracy- Kwitnące Relacje).

W programie pracujemy m.in z Matczyną Raną, Wewnętrznym Dzieckiem, Pierwiastekiem męskim i żeńskim oraz Wewnętrznymi Złośnicami. Zaglądnij na stronę opisu i przeczytaj- być może jest dla Ciebie.