Bogać się robiąc to, co kochasz. Żyj pasją.Jak odkryć swoją pasję

 

Pytanie to tak często pada z ust moich klientów i znajomych, iż czasami mam wrażenia, że- niestety- 99% z nas, zdaje się nie mieć pojęcia, co takiego chcieliby w życiu robić.

Każdy, jednak ( no może prawie każdy), robi coś na co dzień, gdzieś pracuje, przebywa, spędza swój czas. Co więcej- to coś- na ogół zabiera nam wiele godzin codzienności lub też w wielu przypadkach- zajmuje praktycznie większość dnia, odbiera mnóstwo energii.

Skoro, mało kto z nas, tak naprawdę wie, co takiego sprawia, że czujemy się radośni i spełnieni- zaryzykuję stwierdzenie, iż inwestujemy czas, serce, energię w coś, co tak naprawdę nie daje nam ani zadowolenia, ani satysfakcji.

Jest to bardzo przykre i często bolesne- wiem to z własnego doświadczenia.

Pamiętam również, jak i ja przez lata trwania swojej kariery korporacyjnej, niejednokrotnie zadawałam sobie pytanie : Jak odkryć swoją pasję.

Wiedziałam, że chcę coś zmienić, bałam się jednak podjęcia pierwszych kroków, gdyż po pierwsze:

-Nie miałam pojęcia, od czego zacząć

A po drugie:

– byłam przeszyta strachem przed zmianami, pójściem w nieznane, w mojej głowie przewijał się nieustannie film złożony z wszelkich niepożądanych, czarnych scenariuszy związanych ze zmianami.

 

Przecież- nie wiedziałam nawet- co innego chciałabym robić…usprawiedliwiałam się sama przed sobą.

Miałam stałą pracę, była to moja profesja, co więcej- początkowo myślałam-  iż nie znam się na niczym innym, nie mam kwalifikacji itp.

Dodatkowo- co by inni powiedzieli…? bałam się oceny i komentarzy innych, utraty tego, czego już się zdołałam dorobić…- lista wymówek i obaw zdawała się nie mieć końca…jednym słowem: było, to nie do przeskoczenia!

 

A jednak, jednak teraz po latach pracy nad własnym rozwojem osobistym i duchowym, po latach wędrówki w głąb siebie, porażek i sukcesów, chwil odwagi i ekscytacji oraz poczucia bezsensowności- teraz już wiem jaki jest głęboki, piękny cel mojego istnienia.

Nie twierdzę, że wiem już o sobie wszystko, wierzę bowiem, że życie każdego dnia może zaszczepić w naszych sercach jakieś nowe pragnienia i marzenia.

Wiem, jednak, że poznałam i zrozumiałam siebie, poczułam co daje mi radość i spełnienie i co więcej- w końcu zebrałam na odwagę, by iść w stronę słońca, w stronę realizacji wszystkiego tego, co przez lata pozostawało w moim sercu tłumione i nieodkryte.Jak odkryć swoją pasję

 

Chcę Ci powiedzieć, że i Ty tak możesz.

I ty, każdy z nas- ma prawo żyć kochając swoje życie, robić coś -co daje satysfakcję i sprawia, że z radością witamy każdy poranek.

Jeżeli nie chcesz spędzić całego życia w wiecznym oczekiwaniu na weekend czy  wakacje- weź w końcu odpowiedzialność za swoje doświadczenia, bo każdy z nas jest kreatorem swoich losów i od nas tylko zależy czy robimy to w sposób nieświadomy czy też zamierzony i pożądany.

 

Jak odkryć swoją pasję? – Zapytasz…

 

Nie będę udawać, że to coś jest na wyciągnięcie ręki- choć są na pewno i tacy, którym przychodzi to w bardzo szybki i prosty sposób.

To coś jest już w każdym z nas- nie ma, więc, potrzeby by to tworzyć, a tym bardziej wymyślać.

Powiem więcej-  logiczne myślenie, analizowanie, kombinowanie- to jedna z największych przeszkód na drodze do poznania siebie.

By połączyć się ze swym sercem, intuicją- potrzeba wyciszenia, więcej życiowego balansu, czasu dla siebie, zadumy, medytacji, relaksacji.

Z kolei, by odnaleźć swoją pasję, musimy najpierw połączyć się ze swoim wewnętrznym głosem, wielką życiową mądrością, która tkwi w każdym z nas.

 

Wielkim, pierwszym krokiem jest już samo zdanie sobie sprawy z tego, czego nie chcemy, nie lubimy.

Dzięki temu, będzie nam łatwiej zidentyfikować wszystko to, co daje nam radość i spełnienie.

 

A teraz kilka wskazówek pomagających odkryć swoją pasję:

 

– Pracuj nad tym, by połączyć się ze swoją intuicją

– Zwracaj uwagę na to, co daje ci radość, nawet jeśli są to na pierwszy rzut oka rzeczy, sytuacje zupełnie nie powiązane z czymś, co mogłabyś robić zawodowo, traktować jako pracę.

– Przyjrzyj się, co takiego robisz bardzo dobrze, co takiego mógłbyś robić bez zastanowienia nawet i w środku nocy, gdy ktoś nagle cię przebudzi.

– Jakie wynikają z tego Twoje naturalne zdolności? Coś co po prostu w sobie masz i nawet nie przywiązujesz do tego większej uwagi.

– Jak inni mogliby skorzystać z tych Twoich wyjątkowych umiejętności? (zaznaczam, że to co dla Ciebie jest proste i oczywiste jak np. ładne dekorowanie mieszkania- dla innych może być czymś niewyobrażalnie trudnym i z całą pewnością chcieliby za taki serwis zapłacić).

No i w końcu- co takiego robiłbyś/ robiłabyś- gdybyś nie miał absolutnie żadnych ograniczeń?jak odkryć swoją pasję

 

Powyższe kroki, to jakby drogowskazy na drodze do spełnienia i radości.

By odnaleźć swoją pasję, trzeba zacząć od szczerej chęci poprawy swojego życia.

Gdy czegoś naprawdę chcesz, zrobisz to ignorując pojawiające się w twojej głowie wymówki i przeciwności.

Zapiszesz się na kurs, skorzystasz z profesjonalnej pomocy, przeczytasz tą książkę, pomedytujesz, zaczniesz pisać, nawiązywać kontakty…..jakkolwiek nie wyglądałby w Twoim przypadku ten akt wyrażenia chęci zmian na lepsze, rozpoczęcia działania.

 

Jak odkryć swoją życiową pasję?

Nie ma na to uniwersalnej recepty, lecz… jest to nie tylko możliwe, ale wręcz pewne– dla każdego, kto korzystając z szeregu dostępnych źródeł pomocy, wskazówek i drogowskazów- przyłączy się do nas, ludzi którzy przeszli tą drogę i w końcu zacznie żyć kochając swoje życie bez granic!

 

A co na temat odnajdywania pasji mówią osoby, takie jak dobrze wszystkim znana Martyna Wojciechowska:

http://www.youtube.com/watch?v=fcwBsAUDFqc

Jeżeli uważasz, że artykuł ten ma dla Ciebie wartość, podziel się z nim proszę ze swoimi znajomymi- na pewno będą Ci za to wdzięczni! 🙂

Jeżeli chcesz się podzielić własnymi doświadczeniami z odnajdywania Twojej pasji lub też zadać pytanie- mamy na to mnóstwo miejsca poniżej w komentarzach!