OdwagaOdwaga.

– słowo, które zdaje się być dobrze znane każdemu z nas…czy czujemy jednak głębię i moc którą w sobie kryje?

Bardzo często kojarzy nam się ona z jakimiś niezwykłymi wyczynami, czymś co potencjalnie może stanowić zagrożenie.

Przez większość życia mylnie sądziłam, że gdy skaczę na spadochronie, udaję do uznanego za niebezpieczne miejsca lub też aktywnie wkraczam na plan agresywnej wymiany zdań- są to niezaprzeczalne akty mej odwagi.

W podobny sposób spoglądałam na mężczyzn mego życia i myślałam, że odważny facet to ten, który jest zawsze gotów do walki o swoje racje.

Dziś już wiem, że nie mogłam bardziej się mylić. Dziś wiem, że odwaga a kozakowanie to dwie zupełnie różne, czy też wręcz przeciwstawne kwestie.

 

Jakie ma to jednak znaczenie? W czym takim zrozumienie to może wspomóc nasz proces świadomego, bardziej spełnionego życia?

 

Otóż w moim odczuciu- odnalezienie w sobie prawdziwej odwagi oraz stopniowe wcielenie jej w swoje życie- jest absolutnym fundamentem ku zbudowaniu życiu, które daje nam wielką satysfakcję i zadowolenie.

Dlaczego?

Może zacznijmy od chwilowego powrotu do tego, co zdecydowanie nie jest odwagą- czyli od wspomnianego we wstępie kozakowania.

Kozakowanie to nic innego jak tylko wypracowanie w sobie mechanizmu maskującego nasze słabości.

Nie chcemy przyglądnąć się sobie i tym bardziej nie chcemy, by inni dostrzegli w nas coś co świadczyłoby o naszej kruchości- dlatego też puszymy się w sytuacjach, które często skutecznie tworzą wokół nas iluzję bycia bardzo dzielnym i odważnym.

Nie będę tutaj wchodzić w szczegóły, pragnę jedynie zaznaczyć coś co każdy z Was może poddać swej własnej, indywidualnej ocenie.

Kozakowanie to jedynie ukrywanie swych słabości i emocji, gdyż kojarzą nam się one z czymś negatywnym, nieprzychylnie postrzeganym przez środowisku i stawiających nas na przegranej życiowej pozycji (jest to oczywiście jedynie gierka naszego ego i płynie ze szczerej intencji chronienia nas przez wyimaginowanym zagrożeniem).

Co więcej- często osoby kozakujące- kreują sobie wizerunek niemalże delektowania się kolejną porcją trudności losu. Osoby te często udają, iż lubią gdy życie daje im po tyłku.

 

Czym jest więc odwaga?

Jest ona między innymi świadomą rezygnacją z kozakowania. Jest prawdą o nas samym, chęcią przyjrzenia się sobie i trzeźwej oceny tego, co dzieje się w naszym wnętrzu, co steruje naszym życiem.

Odwaga jest naszym indywidualnym rachunkiem sumienia, pozwoleniem sobie na bycie kruchym i zrozumieniem iż to właśnie w naszej delikatności kryje się wielka moc istnienia, tworzenia życia które daje nam spełnienie.

Warstwa po warstwie odkrywamy wszystko to, co nie jest nami i stajemy coraz bardziej sobą.

Nie uciekamy, nie maskujemy, nie tłumimy swoim lęków- lecz z sercem pełnym odwagi po raz pierwszy się im przyglądamy i przez nie świadomie przechodzimy.

Dla tych z nas, którzy nigdy tego nie robili- proces ten może wydawać się na pozór dziecinnie prosty, ale…zapewniam Cię iż ścieżka powrotu do domu, do bycia sobą- jest tą która często wymaga od nas hartu ducha i odwagi by przejść przez cały szereg bolesnych, dotąd nieuświadomionych lęków.

Co jest najpiękniejsze to niezaprzeczalny fakt, iż to właśnie poprzez mierzenie się z ograniczającymi nas strachami- zaczynamy zyskiwać wielką wolność i poczucie, że naprawdę jesteśmy wszystko mogącymi kreatorami własnego życia.

To tutaj zaczyna się życie pełną piersią, realizacji marzeń i najskrytszych pragnień. To tutaj, właśnie za sprawą tej nowo odkrytej odwagi- coraz wyraźniej czujemy, iż możemy wszystko i wszystko jest na wyciągnięcie naszej ręki….

To tutaj po raz pierwszy głęboko rozumiemy, iż odwaga jest kluczem do tego, by ludzkie życie stało się zabawą i radością.

Spełnienie jest zawsze po przejściu przez nasze lęki.

Czy się więc odważysz…?

 

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł- podziel się nim ze znajomymi.

Zapraszam na sesje indywidualne: https://duchimateria.com/szkolenia-i-sesje/