Moja praca, moje hobby.Moja praca, moje hobby.

Być może należysz do grona osób, którym obecnie wykonywany zawód nie daje poczucia satysfakcji i spełnienia. Myślę, że w obecnych czasach coraz więcej z nas zaczyna odczuwać pewnego rodzaju niedosyt zawodowy, skrycie marzymy o robieniu czegoś co byłoby bliskie naszemu sercu, czegoś co ma dla nas sens, przyczynia do dobra innych ludzi, pozwoli zachować życiowy balans, da radość i zapewni dostatek.

Nie wiem czy jest to akurat twoją życiową prawdą , ponieważ jednak pracuję z ludźmi jako coach pasji, bogacenia się robiąc to co kochamy- wyraźnie widzę u swoich klientów opisany powyżej trend. Wytłumaczenia tego zjawiska można by się doszukiwać w szeregu przeróżnych występujących na ludzkim planie zjawisk, wydaje mi się jednak iż przyczyna nie ma tu większego znaczenia. Co jest natomiast ważne, to to co zdecydujemy zrobić z tą palącą nas od środka potrzebą zmiany naszego życia zawodowego na lepsze, bardziej spełnione.

 

Z własnego doświadczenia dobrze wiem jak przerażająca wydaje nam się często sama wizja podjęcia pierwszych kroków na drodze do zmiany kariery. Przez ponad 8 lat spędzałam całe swoje dnie za biurkiem w banku, wykonując szereg zupełnie nie interesujących mnie czynności.

Wyraźnie odczuwałam wewnętrzną niechęć do tego co robię, nie miałam jednak pojęcia co innego mogłabym robić, od czego zacząć, jak przejść przez tak wielkie zmiany. Innymi słowy- po prostu się bałam!

Dziś robię to co kocham, pracuję z ludźmi pokazując im, że każdy z nas jak najbardziej może realizować się zawodowo wykorzystując swoje unikatowe talenty, coś co nas pasjonuje, co chcielibyśmy robić nawet, jeśli by nam za to nie płacono.

Zdaję sobie sprawę z tego, iż wielu z nas może być  w miejscu,  w którym wiemy czego nie chcemy dłużej doświadczać, nie mamy jeszcze natomiast pojęcia co takiego mogłoby dać nam satysfakcję i zadowolenie.

Jeżeli należysz do tej grupy osób, zachęcam cię do instynktownego podążania za swoimi pragnieniami. Jak najczęściej staraj się robić to, co daje ci radość, sprawia że się relaksujesz, bawisz, całkowicie pochłaniasz w danym zajęciu. W ten właśnie sposób wkrótce zrozumiesz co takiego cię szczerze pasjonuje, co sprawia że czas przestaje być mało ważny a serce wypełnia się pozytywnymi uczuciami.

Być może jesteś kimś, kto  już wie co takiego byłoby twoim wymarzonym zawodem.

Skoro za tym nie podążasz najprawdopodobniej oznacza to, że hamuje cię pewnego rodzaju strach. Często jest to skutecznie blokujący realizację naszych marzeń lęk przez nieznanym, niepowodzeniem, utratą tego co już mamy, oceną innych czy też cały szereg innych pojawiających się w naszych głowach, powstrzymujących przed zmianą głosów.

Spotykam się również z sytuacjami, gdy moi klienci są przekonani, że praca musi być ciężka i absolutnie nie może być zabawą.

Takie niesprzyjające przekonanie powoduje, iż zupełnie wykluczamy możliwość pracy, która byłaby naszym hobby i wcale nie sprawiała nam najmniejszego trudu.

W rzeczywistości jest zupełnie na odwrót, co jest zdecydowanie pozytywną i ekscytującą wiadomością dla wszystkich tych, którzy odkryli już swoje zainteresowania i pasje:  Gdy robimy coś z serca, gdy dajemy innym coś, co daje nam radość i wykorzystuje nasze talenty- jesteśmy, jak to się potocznie mówi ‘skazani na sukces’. Dlaczego?

Otóż dlatego, że wszystko co dajemy od siebie światu do nas wraca. Co więcej, gdy tworzymy jakąś rzecz, świadczymy usługę, wykonujemy czynność która przychodzi nam z łatwością i daje radość- robimy w końcu to, do czego jesteśmy stworzeni, dajmy światu coś, czego potrzebuje i co z całą pewnością przyczyni się do polepszenia jakości życia innych ludzi.

Ludzie wyczuwają nasze zaangażowanie i pasje, dlatego jeśli tylko odważymy się na stopniowe przystąpienie do upragnionych zmian- bardzo szybko zaczniemy zauważać pozytywne rezultaty naszych decyzji.

Nie sugeruję, oczywiście by z dnia na dzień porzucać obecną pracę i w ten sposób iść na całość.

Dla niektórych jest to skuteczne podejście, sama ją zastosowałam, jednak osobiście uważam iż logiczne podejście do sprawy może okazać się o wiele bardziej preferowaną opcją dla większości z nas.

 

Każdy z nas może zbudować sobie spełnione zawodowo życie. Receptą jest zawsze podążanie za własnym wewnętrznym radarem, za pragnieniami, pasją, wszelkimi zainteresowaniami.Moja praca, moje hobby.

Następnie, gdy odkryjemy już to ‘coś’ czym chcielibyśmy się podzielić ze światem- warto chyba przemyśleć swoje działania i kolejne kroki do realizacji marzeń.

Należy przy tym pamiętać, że w naszych głowach nieustannie będą pojawiać się wymówki oraz skłonność do przesuwania terminów podejmowania zaplanowanych kroków.

Ważne jest, by zaakceptować fakt, iż nikt z nas nigdy nie będzie czuł się w pełni gotowy do zmian. Gdyby tak nie było- o wiele więcej osób wykonywałoby zawody, które współgrałyby z naszą duszą.

Element  niepewności i ryzyka jest nieodłączną częścią procesu realizacji zawodowych marzeń.

I można do nich podejść w dwojaki sposób: pogrążyć się w strachu i tkwić w niechcianym miejscu lub też podejść do zmian z podekscytowaniem, świeżością, ciekawością i świadomością nieograniczonego potencjału.

Każdy z nas może spełniać się zawodowo i bogacić robiąc to co kocha! Każdy, bez wyjątku!

Wyjdźmy więc w końcu z tej dobrze nam znanej strefy komfortu i zacznijmy żyć podążając za swoimi pasjami, bo spełnienie jest zawsze po przejściu przez iluzję strachu!