Przechytrzyć krytyka.

Całkiem niedawno natknęłam się na niezwykle ciekawy i praktyczny artykuł Instytutu Heartmath.

Jako psychoterapeuta i zarejestrowany praktyk powyższej wspomnianej organizacji, często korzystam z technik, które pomagają przywracać życiowy balans.

Dlatego też teraz pragnę podzielić się z Tobą wpisem, w którym Instytut Heartmath proponuje sposób, w jaki możemy złagodzić i wyciszyć naszego wewnętrznego krytyka.

‘ Kolego, ależ z Ciebie idiota!’

Czy powiedziałbyś coś takiego do swojego bliskiego znajomego?

Bądźmy jednak szczerzy- jak często wypowiadasz tego typu słowa do samego siebie?

Wszyscy przenosimy ten nieustannie operujący w tle naszego umysłu wewnętrzny głos. Kiedy jest on krytyczny i wymagający, wzmacnia nasze negatywne przekonania oraz postawę w stosunku do siebie i otaczającego nas świata.

Dobrą wiadomością jest to, że możemy zastąpić naszego wewnętrznego krytyka nowym ‘ ulepszonym’ głosem, który jest bardziej w harmonii z esencją naszego serca.

Sprawmy, by najbliższy czas był początkiem kreowania czegoś nowego w naszym pięknym wnętrzu. Ulepszmy nasz wewnętrzny dialog i wybierzmy głos, który dużo adekwatniej reprezentuje nasze prawdziwe Ja.

Stworzenie listy najczęstszych sabotażujących nas wewnętrznych dialogów z pewnością wesprze wzrost naszej świadomości. Gdy utworzysz już swoją listę, skup uwagę na przestrzeni serca i zapytaj samego siebie jakie byłoby Twoje lepsze, nowe spojrzenie i życiowa postawa. Zamiast mówić ‘ jestem w zbyt słabej formie by zapisać się na siłownię’, spróbuj na przykład : ‘To będzie dobre doświadczenie, które pomoże mi odzyskać formę’.

Niezwykle efektywne jest wprowadzenie takich malutkich przypominaczy w naszą codzienną rutynę. Staraj się więc wypowiadać na głos swoje pozytywne stwierdzenia. Zapisz je na kolorowych, samoprzylepnych karteczkach i umieść w widocznych miejscach. Utwórz przypomnienie na swoim telefonie.

Innym praktycznym ćwiczeniem jest poświęcenie 30 minut każdego dnia na zwracanie uwagi na Twój wewnętrzny dialog. Obserwuj go. Kiedykolwiek usłyszysz negatywne komentarze samokrytyki, zatrzymaj tą myśl i zamień na nową, pozytywną wiadomość. Nie zapomnij o delikatnym, pełnym zrozumienia podejściu do siebie, zupełnie tak jakbyś dbał teraz o kogoś z bliskich Ci osób.

Im bardziej pozwolisz sobie na szczere zaangażowanie się w te proste praktyki, tym bardziej Twoje uczucia i myśli zaczną harmonizować się z pozytywnym wewnętrznym dialogiem.

Pamiętaj: Zasługujesz na taką samą motywację oraz delikatność, jaką obdarowujesz innych!