Dlaczego sen jest ważny?Dlaczego sen jest ważny?

Każdy z nas chyba lubi spać, wylegiwać się w łóżku, zanurzać pod ciepłą aksamitną pościelą.

Pomimo, iż czynność ta z całą pewnością sprawia nam przyjemność- jednocześnie często czujemy, że sen pochłania nam zdecydowanie za dużo cennego czasu, którego ciągle nam brakuje.

Jaki jest tego skutek?

Nie śpimy tyle, ile powinniśmy. Rezygnujemy z tej niezwykle potrzebnej i regenerującej czynności życiowej, by zyskać dodatkową godzinę, czy nawet kilka- na inne, często przepełnione stresem sprawy.

Gdy w ten sposób regularnie postępujemy, nieświadomie pozbawiamy siebie szansy na to, by wspiąć się na nasz upragniony szczyt!

A dlaczego sen jest ważny?

Sen jest bazą naszego radosnego życia, nie da się bez niego żyć, potrzebujemy go do regeneracji, witalności, zdrowia i dobrego samopoczucia.

I choć tak, oczywiście- jest bardzo możliwe, by funkcjonować na niezwykle zredukowanych- 4-5 godzinach snu na dobę- to jednak osoby które tak postępują muszą przyznać, iż ich samopoczucie nie jest najlepsze.

Gdy brakuje nam snu- czujemy się rozdrażnieni, miewamy częste zmiany nastroju oraz mamy dużo bardziej negatywne nastawienie do siebie i całego świata.

Jak więc mamy w takim nisko naenergetyzowanym stanie odnosić sukcesy, cieszyć się życiem ,realizować marzenia, czy po prostu żyć a nie tylko egzystować…?!

Odpowiedź jest prosta- Nie możemy, bo na dłuższą metę, nie damy rady wciąż udawać że czujemy się dobrze, że mamy na wszystko energię i  motywację.

Dlaczego sen jest ważny?

Na temat snu zostało przeprowadzonych mnóstwo specjalistycznych badań, z których wyraźnie wynika, że dla zdrowego funkcjonowania naszego organizmu potrzebujemy go min.7-9 godzin na dobę.

Jako zwolenniczka zbalansowanego trybu życia, powiem więcej- by móc uzyskać dostęp do drzemiącej w każdym z nas wewnętrznej mądrości, wiedzy, by słyszeć głos naszej intuicji, spełniać się, żyć pasją- musimy nie tylko zapewnić sobie odpowiednią ilość snu, lecz również zadbać, by jego godziny były odpowiednie.

Dla tych, którzy nie chcą wdawać się w szczegóły- generalną zasadą jest zasypianie do21- 22 wieczorem oraz budzenie się w okolicach 5-6 rano.

Każdy z naszym organów regeneruje się i oczyszcza z toksyn w danych godzinach w ciągu doby, dlatego też gdy np. z różnych życiowych powodów- nie sypiamy nocą lecz w dzień- nasz organizm nie jest w pełni zregenerowany, a my nie wykorzystujemy naszego pełnego energetycznego potencjału oraz często czujemy się dużo gorzej.

 Dlaczego sen jest ważny?

Sen, jest pewnego rodzaju duchową praktyką, gdyż to właśnie dzięki niemu mamy dostęp kierującej nas w życiu intuicji, serca, duszy.

Nasze codzienne funkcjonowanie jest zupełnie inne jakościowo u osób, które dbają o to, by każdej nocy zapewnić sobie pełnowartościowy sen.

 

Jak możemy sobie pomóc?

Przede wszystkim starajmy się spać te wymagane 7-9 godzin.

Raz w tygodniu pozwólmy sobie na to, by obudzić się bez budzika, kiedy już poczujemy, że się w pełni wyspaliśmy.

Jedzmy ostatni posiłek maksymalnie do 7 wieczorem, spędźmy godzinę przed zaśnięciem powoli się wyciszając (np. czytając książkę, czy też delikatnie rozciągając, medytując) i spróbujmy zasnąć najlepiej między 21 a 22.

Wywietrzmy dobrze sypialnię przed pójściem spać, uporządkujmy wszystko wokół nas, by przestrzeń w której śpimy była czysta i przyjemna.

Zadbajmy o wygodne łóżko oraz miękką w dotyku, świeżą pościel.

Postawmy w sypialni kilka roślin doniczkowych, które wspomogą nasz proces regeneracji, gdy my sobie smacznie śpimy.

Zredukujmy sprzęt elektroniczny w miejscu spania  i już na pewno- nie kładźmy blisko głowy naszej komórki.Dlaczego sen jest ważny?

Zaraz przed zaśnięciem pomyślmy sobie przez  minutę lub dwie o wszystkim tym, co cudownego wydarzyło się w minionych dniu, za co jesteśmy wdzięczni-  w ten sposób zaśniemy w cudownym pozytywnym stanie, który przyczyni się do dużo szybszej i prostszej realizacji naszych najskrytszych marzeń.

A gdy rano tylko się przebudzisz- spędź pierwszą minutę w ciszy, z zamkniętymi oczyma- wyobrażając sobie jaki cudowny dzień czeka, by się z nami przywitać.

 

Słodkich snów!