Można dowartościowywać się na różne sposoby. Niektóre są oczywiste- jak akcentowanie społecznego statusu, prestiżowa praca, dany styl życia, ubierania  itd.

Możemy tez dowartościowywać się na wiele nieuświadomionych sposobów. I warto o nich wiedzieć, bo one uniemożliwiają nam to, by czuć się pełnie i dobrze, bo sztuczne dowartościowanie to oddalanie się od siebie, życie w iluzji.

Do takich niewidocznych mechanizmów podnoszenia swojej wartości może należeć bycie cały czas dostępnym i pomocnym (skoro inni mnie potrzebują, to mam wartość) czy osiąganie (bo inni mogą mnie dzięki temu podziwiać ).

Często przenosimy w sobie mieszankę różnych zabiegów mających na celu podnieść poczucie własnej wartości. Ale też- dla każdego z nas wybrane są  najwyraźniejsze, najbardziej typowe.

Ja zauważyłam, że przez większość życia kierowała mną silna potrzeba bycia inną. Nie wiedziałam, że wypływa ona z lęku, że jest taktyką obronną.  Inność kojarzyła mi się z wyjątkowością, była zaprzeczeniem nudy, magnetyzowała, ciekawiła, intrygowała. Tak ja to widziałam nie zdając sobie z tego sprawy.

I tak też- oznaczało to dla mnie ucieczkę od prostoty, czyli zamknięcie się na istotę życia.

Idąc dalej- mój własny, aplikowany konsekwentnie przez trzydzieści kilka lat- OPÓR DO tego, co łatwe, proste, zrozumiałe- stanowił najsilniejszą formę auto sabotażu. I nie miałam o nim pojęcia, a on skutecznie zamykał mnie na spełnienie, którego tak pragnęłam!

Moim naturalnym talentem, o którym wiem dopiero ok lat może 3- jest UPRASZCZANIE, demistyfikacja.

Dziś, w mojej pracy- jest to mój największy zasób, coś co daje mi ogromną  radość, bo tak szybko wracamy do siebie, gdy zamiast tkwić w pustym, niezrozumiałym koncepcie rozwojowym- czujemy jego znaczenie i go ucieleśniamy.

Zobacz- możesz mówić, że się OTWIERASZ, że wychodzisz poza opór, że uleczasz matczyną ranę, komunikujesz z wewnętrznym dzieckiem, wracasz do siebie, jesteś kompletna itd.

Ale jeśli Ty w sobie nie rozumiesz co to czysto i prosto znaczy- to tkwisz w wyobrażeniu tego, w bańce, w której wyobrażasz sobie jak to coś się czuje, czekasz na ten moment, ale – nigdy tym nie żyjesz.  Nie żyjesz- bo nie wiesz czym to jest!

Dlatego ja- odtajniam, upraszczam, uziemiam, ale-

Wcześniej, całe swoje życie- opowiadałam na około, dekorowałam zbędnymi słowami, by dawać wrażenie wyjątkowości i inności, czyli dowartościowywać siebie.

Dla mnie proste było nudne, pospolite. Trudne, skomplikowane, zawiłe- cenne, wyjątkowe i dodające mi wartości.

Ten opór przed prostotą wiele mnie kosztował- z wielu względów, bo zamiast przyciągać (co sobie wyobrażałam)- tak zamykałam się na innych, bo nikt mnie nie rozumiał.

Jest to typowy auto sabotaż, który miał na celu trzymanie mnie tu, za murem, niedostępną. Dlaczego?

Dlatego, że pewna duża część mnie w dzieciństwie uwierzyła, że nie opłaca się , niebezpieczne jest być blisko z innymi, tworzyć prawdziwe więzi.

W nieświadomości, przy pomocy OPOROWEGO mechanizmu wypierania prostoty, klarowności- wznosiłam wokół siebie mury, tu gdzie nikt nie mógł mnie dosięgnąć.

Wszystko to robiłam pod dyktando lęku, bo panicznie bałam się zbliżyć, otworzyć. Nie wiedziałam jednak o tym, nie miałam pojęcia, że stawiam opór bliskości i tym bardziej- że robię to korzystając z kolejnej strategii angażującej opór- opierając się prostocie, gloryfikując zawiłości.

Taki prosty i skuteczny auto sabotaż. Ale prosty i konkretny dopiero, gdy go widzisz, gdy go uprościsz i rozłożysz na czynniki pierwsze.  Jak teraz.

I powiem Ci, że takich mechanizmów jest w nas co niemiara. Cały czas w nas funkcjonują, pociągają na sznurki, nami sterują.

Pierwszy z nich- to opór, by mieć jakiekolwiek wglądy, by upraszczać, rozumieć, bo- o wiele łatwiej, jeśli to nie dla dowartościowania, to w imię chowania się przed potencjalnym niebezpieczeństwem świata- jest tkwić w zawiłościach, których nie da się pojąć.

Wtedy nawet całe życie możemy się tłumaczyć, by przynieść sobie ulgę – ‘ja nie rozumiem, ja nie umiem, nie wychodzi, nie działa’

Czyż nie?

——–

Zapraszam Cię na jedyną w roku edycję kursu Oswoić opór’, tak wszystko co najważniejsze- stanie się jasne, byś mogła w końcu poza swój auto sabotaż wyjść

Przyłącz się jeszcze w promocji TUTAJ